Dolina Gąsienicowa związana jest z nazwiskiem Gąsieniców, dawniejszych właścicieli. Kiedyś intensywnie wypasana dziś jest gigantycznym węzłem szlaków turystycznych w Tatrach. Wychodzą tutaj trasy m.in. na Krzyżne, Zawrat i Świnicę, Kasprowy Wierch, Granaty i Czarny Staw Gąsienicowy. Jest to miejsce, które zachwyca o każdej porze roku, ale najpiękniej prezentuje się na przełomie lipca i sierpnia, kiedy zakwita na fioletowo wierzbówka kiprzyca. 💜
Wędrówkę rozpoczęliśmy z Kuźnic za mostem na potoku Bystra. Tu przez ok. 15' towarzyszył nam szlak zielony, który prowadzi przez Nosalową Przełęcz na Nosal.
Następnie zakręcamy mocno w prawo. 15' później osiągamy wzniesienie Boczań (1209 m n.p.m.). Wędrujemy lasem jeszcze 20 minut, aż dochodzimy do początku Skupniowego Upłazu, znad którego widać Wielki Kopieniec (z lewej strony), a później także Giewont i Kopę Kondracką (z prawej).
Widok na Wielki Kopieniec ze Skupniowego Upłazu |
Przy schronisku znajduje się bardzo duży węzeł szlaków:
– szlak niebieski z Kuźnic przez Boczań i Skupniów Upłaz do Murowańca, stąd dalej nad Czarny Staw Gąsienicowy i na Zawrat.
- Czas przejścia z Kuźnic do Murowańca: 2 h, ↓ 1:35 h
- Czas przejścia z Murowańca na Zawrat: 2:20 h, ↓ 1:50 h
– czarny do Brzezin przez Psią Trwakę. Czas przejścia: 1:45 h, ↑ 2:15 h
– zielony do Wierchporońca przez Rówień Waksmundzką, Gęsią Szyję i Rusinową Polanę. Czas przejścia: 3:50 h, z powrotem 4:15 h
– żółty z Kasprowego Wierchu przez Gienkowe Mury i Roztokę Stawiańską do Murowańca, stąd doliną Pańszczycą na przełęcz Krzyżne.
- Czas przejścia z Kasprowego Wierchu do Murowańca: 1:05 h, ↑ 1:25 h
- Czas przejścia z Murowańca na Krzyżne: 2:45 h, ↓ 2:05 h
Po krótkim odpoczynku w Murowańcu zdecydowaliśmy się ruszyć dalej szlakiem niebieskim nad Czarny Staw Gąsienicowy.- Trasa zajmuje ok. 30'. Czarny Staw Gąsienicowy jest niezwykle urokliwym, miejscem, przyciągającym wielu turystów. Niegdyś stało tutaj schronisko oferujące, oprócz noclegów i posiłków, wynajem tratwy, która umożliwiała przepłynięcie stawu. Schronisko spłonęło w 1920 r. Warto również zwrócić uwagę na wysepkę, która miała być miejscem wiecznego spoczynku Juliusza Słowackiego. Pomysł ten (promowany m.in. przez Henryka Sienkiewicza) nie doczekał się jednak realizacji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz