Etykiety

niedziela, 27 lutego 2022

Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowy

Dolina Gąsienicowa związana jest z nazwiskiem Gąsieniców, dawniejszych właścicieli. Kiedyś intensywnie wypasana dziś jest gigantycznym węzłem szlaków turystycznych w Tatrach. Wychodzą tutaj trasy m.in. na Krzyżne, Zawrat i Świnicę, Kasprowy Wierch, Granaty i Czarny Staw Gąsienicowy. Jest to miejsce, które zachwyca o każdej porze roku, ale najpiękniej prezentuje się na przełomie lipca i sierpnia, kiedy zakwita na fioletowo wierzbówka kiprzyca. 💜


Wędrówkę rozpoczęliśmy z Kuźnic za mostem na potoku Bystra. Tu przez ok. 15' towarzyszył nam szlak zielony, który prowadzi przez Nosalową Przełęcz na Nosal.


Następnie zakręcamy mocno w prawo. 15' później osiągamy wzniesienie Boczań (1209 m n.p.m.). Wędrujemy lasem jeszcze 20 minut, aż dochodzimy do początku Skupniowego Upłazu, znad którego widać Wielki Kopieniec (z lewej strony), a później także Giewont i Kopę Kondracką (z prawej).

Widok na Wielki Kopieniec ze Skupniowego Upłazu




Od Przełęczy między Kopami po 25' wędrówki wyłoniła się przed nami Hala Gąsienicowa. Minęliśmy słynną Betlejemkę należącą do Polskiego |Związku Alpinizmu bazę szkolenia taterników i zeszliśmy do schroniska Murowaniec.

Betlejemka




Przy schronisku znajduje się bardzo duży węzeł szlaków:

szlak turystyczny niebieski – szlak niebieski z Kuźnic przez Boczań i Skupniów Upłaz do Murowańca, stąd dalej nad Czarny Staw Gąsienicowy i na Zawrat.

  • Czas przejścia z Kuźnic do Murowańca: 2 h, ↓ 1:35 h
  • Czas przejścia z Murowańca na Zawrat: 2:20 h, ↓ 1:50 h
szlak turystyczny czarny – czarny do Brzezin przez Psią Trwakę. Czas przejścia: 1:45 h, ↑ 2:15 h
szlak turystyczny zielony – zielony do Wierchporońca przez Rówień Waksmundzką, Gęsią Szyję i Rusinową Polanę. Czas przejścia: 3:50 h, z powrotem 4:15 h
szlak turystyczny żółty – żółty z Kasprowego Wierchu przez Gienkowe Mury i Roztokę Stawiańską do Murowańca, stąd doliną Pańszczycą na przełęcz Krzyżne.
  • Czas przejścia z Kasprowego Wierchu do Murowańca: 1:05 h, ↑ 1:25 h
  • Czas przejścia z Murowańca na Krzyżne: 2:45 h, ↓ 2:05 h


Po krótkim odpoczynku w Murowańcu zdecydowaliśmy się ruszyć dalej szlakiem niebieskim nad Czarny Staw Gąsienicowy.


Trasa zajmuje ok. 30'. Czarny Staw Gąsienicowy jest niezwykle urokliwym, miejscem, przyciągającym wielu turystów. Niegdyś stało tutaj schronisko oferujące, oprócz noclegów i posiłków, wynajem tratwy, która umożliwiała przepłynięcie stawu. Schronisko spłonęło w 1920 r. Warto również zwrócić uwagę na wysepkę, która miała być miejscem wiecznego spoczynku Juliusza Słowackiego. Pomysł ten (promowany m.in. przez Henryka Sienkiewicza) nie doczekał się jednak realizacji.




















Znad Czarnego Stawu do Murowańca i Kuźnic wróciliśmy tym samym szlakiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz